Investice do P2P půjček

V současné nejisté době, kdy celý svět očekává ekonomickou krizi, se mnozí lidé rozhodují, kam investovat své těžce vydělané peníze, aby je ochránili před ztrátou hodnoty. Nechat je bez ležet na spořícím účtu? Nepřijde mi to to jako nejlepší řešení, ale lepší než nic. Investice do akcií nebo do nemovitostí vyžaduje hodně znalostí a jsou vysoce rizikové. Narazil jsem na P2P půjčky.

V současné volatilní době jsou P2P platformy, které nabízejí velice slušný úrok až s 12 % s poměrně nízkým rizikem, jednou se zajímavých metod investování. Mezi nejznámější P2P platformy v ČR patří Zonky, Mintos či Bondora.

Výhody P2P investování

Prostřednictvím P2P platforem, jako je Zonky, Mintos či Bondora můžu půjčovat své peníze přímo konkrétním lidem a vydělávat na úrocích. Díky tomu, že tímto způsobem vynechám banku, můžu jako investor vydělat více a lidé, kterým půjčuji peníze naopak zaplatí na úrocích méně.

Systém je tak vysoce výhodný pro obě strany. Zatím nemám dostatek času své investice spravovat, ale platformy nabízejí i takzvaný autoinvest, funkci, která peníze automaticky investuje do půjček podle zadaných kritérií. Nemusím tak řešit

Investice do P2P platforem sebou navíc přináší mnohem nižší riziko, než kdybych někomu půjčil jen tak. Každý žadatel o půjčku je samozřejmě důkladně prověřen, což snižuje riziko, že peníze nevrátí. Investice do P2P platforem se dá navíc diverzifikovat, tím že se půjčí více subjektům menší částky se riziko ještě snižuje.

Na rozdíl od investic do cenných papírů není na investici do P2P platforem disponovat velkými částkami a ani extra znalostmi. Investovat se dá již od několika stokorun, jelikož na jednu půjčku se může skládat více investorů.

Nechte své peníze vydělávat

Díky investicím do P2P platforem vidím příležitost získat pasivní příjem s velmi nízkým rizikem. Investovat se dá již od velmi nízkých částek, které mi umožnily si celý systém vyzkoušet a osahat. Později se dá investovat více, a zvyšovat tak zisk.

Nejvíc se mi zamlouvá Mintos či Bondora.

Mintos může odradit prostředím s anglickým jazykem a delším obdobím výběru, pokud bych se rozhodnul investované peníze vybrat. Za to je tam zajímavější zhodnocení peněz a to až o 15 %.

Bondora má automatické investice nastaveny na 6,75 %. Když se rozhodnu peníze vybrat, je to do 1 měsíce zpět na účtu.

Zonky má nejnižší úročení. Na program Rentiér je to cca 4% roční zhodnocení. Minimální vklad je tady 50 000 Kč a poplatek za správu. Platforma umožní vybrat až po nějaké době, aby investor nepřišel o investované peníze kvůli vyššímu poplatku za správu, ale kdo věří českým společnostem, přijde mi to jako dobrá volba.

Fotka od Nattanan Kanchanaprat z Pixabay